Titulinis Susisiekite Svetainės struktūra Spausdinti
Prisijungti
Pirmasis internetinis optikos salonas Lietuvoje
Galimybė pasimatuoti akinius
Nepraleiskite gerų naujienų
Gaukite informaciją apie akcijas, specialus pasiūlymus ir naujas prekes tiesiai į savo el. paštą.
Duomenų privatumo politika
Patarimai akinių nešiotojams
Čia pateikiame naudingą informaciją tiems, kurie turi regėjimo ydų bei kasdien nešioja akinius.

TEMOS
  1. Trumparegystė
  2. Toliaregystė
  3. Presbiopija
  4. Astigmatizmas
  5. Kaip skaityti akinių receptą
  6. Akiniai darbui kompiuteriu ir ne tik – antirefleksinės dangos
  7. Akinių rėmeliai

Trumparegystė

Trumparegystė (miopija) – tai akių refrakcijos (gebėjimo laužti šviesos spindulius) yda, kai žmogus blogai mato tolimus daiktus. Kadangi regimas vaizdas neryškus, dažnai trumparegiai į tolį žiūri prisimerkę, taip daiktas paryškėja.

Esant normaliam regėjimui, šviesa patenka į akį per rageną (akies priekinė dalis) ir fokusuojasi viename taške tinklainėje (užpakalinė akies dalis). Trumparegių žmonių arba akies obuolys būna per daug pailgas, arba pernelyg iškilusi ragena, dėl ko į akį patenkantys spinduliai susitinka nepasiekę tinklainės.
Tiksliai nenustatyta, kokia yra trumparegystės atsiradimo priežastis, bet yra du pagrindiniai veiksniai, kurie ją sąlygoja:
  • genetinis
  • regėjimo naudojimo būdas
Nors trumparegystės priežastys gali būti nulemtos genetiškai, jos vystymuisi turi įtakos regėjimo naudojimo sąlygos. Asmenys, kurie daug skaito, ilgai dirba kompiuteriu arba žiūri televizorių labiau rizikuoja susirgti trumparegyste.

Tik gydytojas okulistas arba optometristas gali tiksliai nustatyti regėjimo ydą bei parinkti tinkamą akinių lęšių galią. Trumparegystės defektas paprastai koreguojamas akiniais arba kontaktiniais lęšiais, kurių lęšiai - neigiamos optinės galios, t. y. įgaubti (recepte dioptrijos užrašomos su ženklu „-„).

Šiuo metu rinkoje turime didelį įvairių akinių lęšių pasirinkimą.

Ypač vasaros metu norėtume jums pasiūlyti fotochrominius lęšius. Tai labai komfortiškas pasirinkimas, ypač tiems, kas pastoviai nešioja korekcinius akinius, kadangi jie gali būti nešiojami esant įvairioms apšvietimo sąlygoms. Jie pasižymi tuo, kad lauke veikiami UV spindulių tamsėja, o grįžus į uždaras patalpas šviesėja. Yra platus fotochrominių lęšių pasirinkimas, jie gali būti pagaminti iš įvairių medžiagų ir skirtingų konstrukcijų pvz. kaip aukšto indekso (ploninti) lęšiai, su antirefleksinėmis dangomis ir be jų. Gali būti iš stiklo arba plastiko, bet iš stiklo tampa vis mažiau populiarūs kadangi yra sunkūs ir dūžta.

Toliaregystė

Toliaregystė yra akių refrakcijos yda, kai žmogus gerai mato toli esančius objektus, tačiau iš arti mato neryškiai.

Esant normaliam regėjimui objekto vaizdas yra sufokusuojamas tinklainėje (užpakalinė akies dalis). Toliaregystės atveju akies obuolys būna sutrumpėjęs ir objekto vaizdas yra sufokusuojamas už tinklainės.
Esant toliaregystei dažnai jaučiamas akių nuovargis, akys tampa raudonos, pasireiškia galvos ir akių obuolių skausmas, trūkčioja vokai.

Tik gydytojas okulistas arba optometristas gali tiksliai nustatyti regėjimo ydą bei parinkti tinkamą akinių lęšių galią. Trumparegystės defektas paprastai koreguojamas akiniais arba kontaktiniais lęšiais, kurių lęšiai teigiamos optinės galios, t. y. glaudžiamieji (recepte dioptrijos užrašomos su ženklu „+„).

Presbiopija

Žmogui senstant akys praranda gebėjimą ryškiai matyti viską, kas yra arti. Presbiopija (senatvinė toliaregystė) anksčiau ar vėliau diagnozuojama visiem, jos simptomai pasireiškia nuo 40 metų. Tai fiziologinis akies akomodacijos nusilpimas, kai gero matymo taškas tolsta nuo akies. Pasireiškia neryškiu vaizdu žiūrint iš arti, skaitomą tekstą norisi atitraukti, ilgiau paskaičius gali paskausti akis, galvą. Presbiopija koreguojama paskiriant akinius skaitymui su pliusiniais lęšiais. Akiniai parenkami atsižvelgiant į žmogaus amžių, akių klinikinę refrakciją bei darbo pobūdį.

Presbiopijos atsiradimas priklauso nuo žmogaus individualių savybių, jo profesijos ir regėjimo ydos buvimo. Trumparegiai ilgiau nejaus akomodacijos nusilpimo nei asmenys, kurie niekada nenešiojo akinių. Tuo tarpu toliaregiams ji pasireikš anksčiau.

Astigmatizmas

Astigmatizmas - tai regėjimo yda, kai ragenos forma yra panaši į ovalą. Jis dažnai būna paveldėtas arba įgimtas. Turintis šį regėjimo sutrikimą žmogus daiktus mato neryškiai, tarsi su šešėliu, nes akyse šviesos spinduliai lūžta nevienodai, jie fokusuojasi skirtingose vietose ir aiškus daikto vaizdas nėra sukuriamas. Astigmatizmas gali pasireikšti ir trumparegiams ir toliaregiams.

Astigmatizmas koreguojamas vadinamaisiais cilindriniais lęšiais, kuriuose skirtinguose meridianuose gaunamas skirtingas šviesos lūžis. Astigmatinė akis pro cilindrinį lęšį daiktus mato gerai ir iš toli ir iš arti, kadangi šviesos spinduliai fokusuojasi vienoje vietoje. Pavyzdinis receptas akiniams su cilindriniais lęšiais užrašomas taip: sfera -1,00 cilindras -0,25 ašis 180.

Kaip skaityti akinių receptą

Dauguma akinių receptų atrodo taip:

akis

sfera

cilindras

ašis

PD

dešinė

 

 

 

 

kairė

 

 

 

 


Sfera – tai trumparegystė ar toliaregystė korekcija. Sferinis lęšis būna pliusinis – koreguoti toliaregystei ar minusinis – koreguoti trumparegystei, dioptrijų galia keičiasi kas ketvirtį, pvz. 0,25; 0,50; 0,75 itt.

Cilindras – skirtas astigmatizmo korekcijai. Cilindras taip pat gali būti užrašomas su pliuso ar minuso ženklu bei dioptrijos keičiasi kas ketvirtį pvz. 0,25; 0,50; 0,75 itt.

Ašis – reikalinga tam, kad lęšiai būtų teisingai įdėti į rėmelius, tai cilindrinio lęšio padėtis rėmeliuose, jos vertė užrašoma nuo 0° iki 180°.
PD -  atstumas tarp vyzdžių tai labai svarbus parametras (matuojamas milimetrais), pagal jį akinių lęšiai centruojami rėmelyje.

Labai dažnai akinių receptuose akis žymimos lotynišku trumpiniu OD – dešinė, OS – kairė.

Astigmatinių lęšių cilindras gali būti užrašomas su „-„ arba „+“ ženklu, pvz.
OD: -1,00 / -0,25  ax 70
OS: -1,50 / -0,50 ax 110
ir
OD: -1,25 / +0,25 ax 160
OS: -2,00 / +0,5 ax 20

yra tų pačių astigmatinių lęšių užrašymas. Užrašymas su pliusiniu cilindru keičia sferos dydį, cilindro ženklą bei ašį, nors realiai stiklų stiprumas lieka tas pats.

Akiniai darbui kompiuteriu ir ne tik

Technologijų plėtra padėjo ženkliai pagerinti akinių lęšių kokybę. Įvairių pagerinimo dangų naudojimas didina regėjimo bei akinių nešiojimo komfortą. Dažniausiai pasitaikantys pagerinimai tai antirefleksinės (AR), hidrofobinės, ofeofobinės bei kietinančios  dangos.

Antirefleksinės dangos pašalina iš abiejų lęšio paviršių atsirandančius atspindžius, kurie dirgina bei vargina akį.

Jos pagerina matymo kontrastą bei padidina lęšio skaidrumą net iki 99%, ypač rekomenduojamos asmenims, kurie dirba prie monitorių ar esant dirbtiniam apšvietimui, kadangi mažina nuovargio jausmą bei apsaugo nuo kenksmingų elektromagnetinių spindulių. Taip pat jos pašalina atspindžius, kurie atsiranda ant lęšio paviršiaus, todėl automobilio vairavimas tampa žymiai saugesnis.

Naujausios kartos akinių lęšiai su AR danga turi net 16 gerinančių sluoksnių: hidrofobinius, oleofobinius, antistatinius bei dviejų pusių kietinimus. Britų optikos kompanija JAI KUDO turi savo asortimente tokią dangą pavadinimu Stay Clean.
Palyginus su standartine AR danga jos paviršius yra idealiai lygus, todėl prie jo nelimpa purvo, riebalų ar dulkių dalelės, kas žymiai palengvina valymą. Dar vienas šios dangos privalumas yra tai, kad vanduo labai greitai išgaruoja nuo lęšio paviršiaus.

Akinių rėmeliai

Visiems, kas kasdien arba kartais dėl mados nešioja korekcinius akinius, svarbiausia yra tinkamai parinkti rėmelius. Šiuo metu rinkoje yra labai didelis rėmelių pasirinkimas. Beveik nėra jokių apribojimų, kai kalbama apie spalvas ir medžiagas, iš kurių jie pagaminti. Renkantis rėmelius labai svarbu yra tai, kad jie derėtų prie jūsų veido, drabužių ir stiliaus. Be to, svarbus klausymas yra kainos lygis. Šiuo metu ekonominių rėmelių kainos prasideda nuo kelių dešimčių litų, o brangiausių gali siekti net kelis tūkstančius litų. Bet svarbiausia yra tai, kad būtų pasiektas kompromisas tarp kainos ir ieškomo stiliaus.

Rėmeliai skirstomi į: uždarus, su valu ir orinius. Dažniausiai pasitaikantys yra uždari rėmeliai, į juos galima dėti beveik visų medžiagų ir dioptrijų lęšius. Rėmeliai su valu pasižymi tuo, kad viršus yra pagamintas iš metalo arba plastiko, o apačioje lęšis prie rėmelio tvirtinamas valu. Į tokius rėmelius negalima dėti lęšių iš stiklo, o plastikiniai lęšiai turi būti pakankamo storio. Mažos galios lęšius reikia papildomai storinti. Oriniuose rėmeliuose lęšiai tvirtinami su varžteliais. Tokie rėmeliai rekomenduojami žmonėms, kurie nori nešioti mažiau matomus akinius. Bet oriniai akiniai reikalauja ypatingos priežiūros, jie yra mažiau atsparūs pažeidimams.

Garantija visoms prekėms 100% pinigų grąžinimo garantija
Susisiekite su mūsų ekspertais

info@eoptika.lt

I-IV: 10.00-19.00
V: 10.00-18.30

Mes bendraujame